دایره المعارف ترکمنی بایراق


ضرب المثل ترکمنی

ماتال ترکمنی

ترکمن آدلری

ارتباط با مدیر

متین قزلجه (119)

وضعیت در یاهو

 

ID: matin_ghezeljeh

نظرسنجی

مردم ترکمن در تقابل با فرهنگ های دیگر چقدر توانسته اند نسبت به حفظ فرهنگ و سنن قوم خود موفق باشند؟

جستجو در وبلاگ

  

لوگو


 

لالایی هایی که در زمان های گذشته توسط مادربزرگ ها و مادرها برای کودک خوانده می شد، مملو از آرزوها و آمال های آنان برای کودکشان بود که علاوه بر زیبایی متون اشعار، صوت خاص بیان آن اشعار خود به تنهایی احساس خاصی به کودک القا می کرد. البته شنیدن آن لالایی ها در دنیای امروزی نه تنها برای کودک بلکه برای جوانان و حتی برای بزرگتر ها دلنشین خواهد بود. ولی افسوس دیگر هیچ صدایی از آن لالایی های زیبا به گوش کودک های ترکمن امروزی نمی رسد.

 

در این پست یکی از معروفترین لالایی های ترکمنی را برای دانلود قرار دادم که توسط یک دختر جوان ترکمن همراه با آهنگ خوانده شده و لالایی بسیار بسیار زیبا و شنیدنی می باشد. پیشنهاد می کنم حتما دانلود کنید.

 

دانلود با حجم 2.59 مگابایت

(حتماً دانلود کنید!)

 

 

دوشنبه 18 شهریور 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ دانلود آهنگ ترکمنی

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

مردم ترکمن در هر کجا که باشند به ترکمن خودشان افتخار می کنند و همیشه برای معرفی قوم خود می کوشند. در این بین، قشری که می تواند برای معرفی قوم ترکمن نقش مهمی ایفا نماید، دانشجویان ترکمن می باشند، چون در دانشگاه ها از اقوام مختلف حضور دارند و دانشجویان اگر نتوانند به صورت گسترده فعالیتی انجام دهند حداقل می توانند با معرفی فرهنگ و آداب و سنن ترکمن صحرا مردم دیگر اقوام را با فرهنگ اصیل و غنی ترکمن آشنا کنند.

در دانشگاه های بزرگ که تعداد دانشجویان ترکمن تا حدودی زیاد است با ایجاد کانون های دانشجویی و چاپ نشریات و انتشار آن در بین دانشجویان و گاهاً با ایجاد نمایشگاه هایی به معرفی قوم ترکمن و ترکمن صحرا می پردازند. اما در برخی دانشگاه ها که دانشجویان توانایی چاپ نشریه را ندارند با ایجاد وبلاگ سعی در شناساندن قوم خود می کنند.

در این گفتار سعی دارم به معرفی و بررسی وبلاگ های دانشجویان ترکمن بپردازم. البته تعداد وبلاگ های فعال به تعداد انگشت شماری می رسد ولی هر کدام برای خود حرف هایی برای گفتن دارند برای آغاز گفتار از  وبلاگ دانشجویان دانشگاه زابل شروع می کنم که یکی از قدیمی ترین وبلاگ های دانشجویی می باشد که در طی چند سال فعالیت توانسته همچنان پا برجا باقی بماند و هر سال با فارق التحصیل شدن دانشجویانی که مدیر وبلاگ هستند، دانشجویان جدید مدیریت وبلاگ را بر عهده می گیرند تا برای رسیدن به هدفشان که شناساندن قوم ترکمن می باشد تلاش نمایند و همچنان پابرجا و استوار باقی بمانند. مطالب قرار گرفته دراین وبلاگ به طور کامل به معرفی قوم ترکمن پرداخته است که در قسمت موضوعات آن می توانیم به صورت موضوعی به جستجوی مطلب مورد نظر خود بپردازیم.

http://www.zabolturkmenler.blogfa.com

 

وبلاگ بعدی، وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه اردبیل است که در قسمت درباره وبلاگ این چنین نوشته اند: «آرتاویل نام قدیم شهرستان اردبیل است و به معنی سرزمین پاک می باشد. قسمت اول نام وبلاگ حاضر از آن گرفته شده است که به نوعی بیان کننده موقعیت جغرافیایی و همچنین خصلت بارز نویسندگان وبلاگ می باشد قسمت دوم نام وبلاگ نیز نشان دهنده ی گروه نویسندگان این وبلاگ است.»

همچنان که نویسندگان پاکی و صداقت را سرلوحه کار خود را قرار داده اند و این خصلت نیز یکی از ویژگی های بارز مردم ترکمن می باشد.

موضوعاتی که این وبلاگ به بررسی آن پرداخته است، اخبار دانشگاه و ایران و جهان، معرفی ترکمنان و تاریخچه و آداب و رسوم آنان و بررسی مباحث علمی و درسی می باشد.

http://artaturkmenstudents.blogfa.com

 

وبلاگ مجله تركمنی فرهنگی، علمی اجتماعی میراث، وابسته به كانون مختومقلی فراغی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان که فعالیت خود را در همین ماه شروع کرده و در پست های آغازین خود که متقارن با ماه مبارک رمضان است به معرفی مراسم و سنت های تركمن ها در این ماه پرداخته است. امید است که در روزهای آتی شاهد مطالب پرباری از این وبلاگ نو پا باشیم.

http://miras-online.blogfa.com

 

وبلاگ دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز یکی دیگر از این گونه وبلاگ هاست که بیشتر به بررسی اخبار ایران و جهان پرداخته و تارنمایی از مسائل اجتماعی را نیز در وبلاگ گنجانده اند. در این وبلاگ کمتر به معرفی قوم ترکمن پرداخته شده است.

http://sarghid.blogfa.com

 

اما آخرین وبلاگی که در بین داشنجویان ترکمن فعالیت می کند، وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه علوم پزشکی ساری می باشد که با ایجاد کانون دایان در دانشگاه به فعالیت می پردازند.

در یکی از پست های این وبلاگ نویسنده مطلبی را با عنوان فرهنگ قدیمی یا از بین رفته؟؟؟!!! به چشم می خورد که از برگزاری مراسم عروسی امروزی در بین ترکمن ها گله کرده است، چکیده ای از مطلب ایشان را می خوانیم: « مجلسی که درمیان برخی از ما، امروزه برگزار می شود همراه با پایکوبی و ترکیب رنگها همراه با دود و هزاران ابزار دیگر که هیجان جوانان را دو چندان می کند فقط نماد فرهنگ غرب است پس فرهنگ زیبای ما کجاست؟ لباس های پراز نقش و زیبایمان کجاست که پوششی کامل برای دختران و زنان ترکمن بوده کجاست؟؟؟!!!

هرگاه از این ها صحبت می کنیم می گویند قدیمی شده هرگاه از مراسمی که در گذشته برپا می شده می گوییم می گویند قدیمی شده!!! مگر فرهنگ هم قدیمی می شود؟؟؟؟ اما انگار فرهنگ قدیمی نشده بلکه از بین رفته!»

ای کاش نویسندگان این وبلاگ کمی از فعالیت های خود در دانشگاه نیز می نوشتند تا خوانندگان وبلاگ بیشتر با کانون دایان آشنا می شدند.

http://dayanturkmen.persianblog.ir

 

وبلاگ های دیگری نیز توسط دانشجویان از دانشگاه های مختلف ایجاد شده که متاسفانه بعد از چند ماه فعالیت، به کار خود ادامه نداده اند. نمونه ای از این وبلاگ ها عبارتند از: وبلاگ دانشجویان تبریز، وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه پیام نور گرگان و بهشهر که به جز چند پست که در روز های اول داشتند دیگر مطلب جدیدی در وبلاگ قرار نگرفته است. امیدوارم این وبلاگ ها هم در روزهای آینده دوباره فعالیت خود را آغاز نمایند.

http://www.tabriz-turkmens.blogfa.com

http://payamtorkman.iranblog.com

http://www.doostanetorkman.blogfa.com

 

اما چه خوب می شد که در همه دانشگاه ها، کانون های دانشجویی ترکمن، با ایجاد وبلاگ فعالیت های خود را در وبلاگ می نوشتند تا علاوه بر گسترش حوزه فعالیتشان، دانشجویان دیگر دانشگاه ها نیز از فعالیت های آنها مطلع شوند و با یکدیگر همکاری متقابل داشته باشند و همین طور جوانان علاقمند به فرهنگ ترکمن بیشتر با کانون های دانشجویی و حوزه فعالیت آنها آشنا شوند.

در پایان از همه دانشجویان علاقمند و دوستدار فرهنگ و سنن قوم خود که با تمام توان در شناساندن و معرفی قوم ترکمن تلاش می کنند صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم و از خداوند منان خواستارم به همه دانشجویان در عرصه تحصیل و زندگی توفیق روز افزون عطا نماید.

 

 

یکشنبه 17 شهریور 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ یادداشت های من

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

آخرین مطالب
لینکستان

سایت ها


ترکمنان غیور

Turkmen Yigit

دلنوشته های یک پسر ترکمن

توركمنینگ گؤزه‌ل آدلارئ

تمران

وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه مازندران

سایت رسمی اشک رویا یوسف قلیچ پور

سایت ورزشی گنبد کاووس

اشک رویا

سایت فرهنگی خبری ئیلدز

ترکمن

ترکمن تولز

ارکین

آلادالارئم

جمعیت فرهنگی اجتماعی اولکا کمیش دپه

وب سایت شخصی امان قلیچ شادمهر

هفته نامه همزیستی

گلستان نیوز

سایت فرهنگی ترکمن آنلاین

بارش نیوز (جبهه مشارکت ملی گلستان)

گنبد آنلاین

اولکامیز (سایت اطلاع رسانی آق قلا)

دوتار (دانلود موسیقی ترکمن)

یاشلیق

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان

ویکی پدیا ترکمنی

پایگاه اطلاع رسانی آق قلا

فتو فلیکر بندر ترکمن

انجمن فرهنگی ترکمن های مقیم گوتنبرگ سوئد

هفته نامه سلیم

فصلنامه یاپراق

دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

طبرستان

انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث

گاهنامه صحرا

ترکمن کلیک

وب سایت بدر

پاراسات

مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس

نخبگان کمیش دپه

اوزاق یاشا بیگ ترکمن ایلم

دیوان کامل مختومقلی فراغی

ایل- گون

یاغشی یول

تورکمن صحرا مدیا

هفته نامه صحرا

شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن

سارغد (دانشجویان ترکمن دانشگاه سیستان و بلوچستان)

غوشغیلار

ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه اردبیل

یاغتی ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه زابل

آق قلا

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت ترکمنهای مقیم تهران

سایت خبری و فرهنگی ترکمن صحرا

سایت اطلاع رسانی گنبد

پایگاه اطلاع رسانی استان گلستان

همه سایت ها

وبلاگ ها


تندیس

گرمایش تابشی

برندسازی

بج سینه

تنور گازی

عکس آق قلا

دیهیم بندر ترکمن

زندگی

پنجره ای رو به سخن

با من بمان

آلتین قپبا (مایا)

دلنوشته (هاتیجا)

گل شاد

اٌغلن

یک پسر (نوشته های محمد فرهادی توماج)

مجله ترکمنی میراث

وبلاگ فرهنگی دانشجویان ترکمن دانشگاه علوم پزشکی ساری

اشعار ترکمنی (موسی قزلجه)

اشعار طنز ترکمنی (موسی قزلجه)

ایلیار

مایسا

پژواک (اجو)

دختر طلایی (هانا)

آیراتین

نوشتهای یک جوان ترکمن

ترکمن مدیکال

گل مادر (عایشه)

عاشق ترکمن صحرا

هاتیجا...

MY Friends (آینا)

وبلاگ پسران گنبدی

اشک رویا (یوسف قلیچ پور)

myminds (آیرا)

خاطرات ترک خورده (مرضیه)

پلی بین من و شما (دکتر دیه جی)

دانشجویان ترکمن دانشگاه پیام نور گرگان

زیست پژوهان گنبد کاووس

روستای قرنجیک خواجه خان

دختر ترکمن (جیران)

کم کم درخت می شوم

پیام بازرگانی

دنیای تو

ترکمن های مقیم جم

اهل سنت شمال

بچه های بندر تر کمن

آرمادا

راز گل سرخ (مایا)-(تعطیل شد)

بدون عنوان (ظهری)

ترکمن قیز (گزل)

لبریز از عشق

همه وبلاگ ها

 

 

 


ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک

ابتدای صفحه

Design By: www.Bayragh.ir © 2006-2009

.استفاده از مطالب وبلاگ با ذكر منبع بلامانع است

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic