دایره المعارف ترکمنی بایراق


ضرب المثل ترکمنی

ماتال ترکمنی

ترکمن آدلری

ارتباط با مدیر

متین قزلجه (119)

وضعیت در یاهو

 

ID: matin_ghezeljeh

نظرسنجی

مردم ترکمن در تقابل با فرهنگ های دیگر چقدر توانسته اند نسبت به حفظ فرهنگ و سنن قوم خود موفق باشند؟

جستجو در وبلاگ

  

لوگو


 

در این دنیای ماشینی شاید حتی ترکمن های امروزی خودشان هم ندانند که آداب و رسوم عزا چگونه است و در زمان فوت کسی چگونه باید در مراسم فاتحه خوانی متوفی شرکت کرد و اصولا در این گونه مراسم چه باید کرد و چه عباراتی را باید گفت.

آداب و رسوم عزا

ترکمن ها خبر در گذشت هر کسی را بسیار محترمانه به یکدیگر می رسانند. برای نمونه، هیچگاه جمله « فلانی اولدی » « فلانی مرد » را به کار نمی برند و آن را جمله غیر مودبانه و ناشیانه می دانند و به جای آن عامه مردم بیشتر می گویند: « فلانی آیریلدی» «فلانی درگذشت»، « فلانی یوغالدی» «فلانی غایب شد»، «فلانی دنیادن گئیدی» «فلان از دنیا رفت».

 

 

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 14 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ آداب و رسوم

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

مختصری از اصول عقاید اهل سنت و جماعت


تألیف:

دكتر: ناصر بن عبدالكریم العقل

 

ترجمه:

إسحاق بن عبدالله الدبیری العوضی

فهرست

·         مقدمه مترجم

·         مقدمه نویسنده

·         پیشگفتار

·         بخش اول: قواعد واصول در منهج قرارگیری

·         بخش دوم: توحید علمی اعتقادی

·         بخش سوم: توحید مشیت(توحید الوهیت)

·         بخش چهارم: ایمان

·         بخش پنجم: قرآن و گفتار

·         بخش ششم: قدر و سرنوشت

·         بخش هفتم: جماعت و امامت

·         بخش هشتم: مهمترین علامات اهل سنت وجماعت

دانلود با حجم 140 كیلو بایت

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 14 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ کتابخانه

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

بعد از گرگان مهمترین شهر استان محسوب می شود که از نام گنبد قابوس بن وشمگیر گرفته شده است که مقبره وی نیز در شمال شهر قرار دارد. و در فاصله 516 کیلومتری از پایتخت و 99 کیلومتر از مرکز استان است و مساحت آن 5071 کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 300000 نفر است. اینچه برون شهر دیگر این شهرستان است.

خود شهر گنبد کاووس با وسعت 30 کیلومتر و جمعیتی بالغ بر 135000 نفر است. که از قومیت های گوناگون در آن ساکن هستند و بیشترین جمعیت آن ترکمن هستند.

با داشتن شبکه معابر شطرنجی در شبکه دسترسی یکی از بهترین طراحی های شهر سازی را داشته و از وسعت و عرض معابر و میادین بسیار مناسب برخوردار است.

مهمترین مرکز گردشگری و باستانی این شهرستان عبارتند از: تالابهای بین الملی آلماگل و آجی گل و آلا گل، بازارچه مرزی اینچه برون، یاریم تپه، گبری قلعه، پالاس، غاردام، برج قابوس، شهر باستانی جرجان، امامزاده یحیی بن زید و بقعه دانشمند می توان کرسی مطالعات باستان شناسی استان دانست و پژوهش های شهر قدیم جرجان و دیوار دفاعی گرگان همه ساله در این شهرستان صورت می پذیرد. عنوان تركمنی و اصلی دیوار گرگان، قزل آلان «مار سرخ» یا «تپه سرخ» است. بدلیل مدفون شدن غالب بخش های آن در زیر خاك و مشابهت آن به تپه می باشد. (آلانگ در زبان تركمنی یعنی جای بلند و مرتفع)

برج قابوس یکی از بی نظیرترین یادمان های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است. این برج بر روی تپه ای به بلندی 17 متر قرار گرفته است و به سال 397 ه.ق به عنوان یادمان شمس المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شده است. ارتفاع این برج 55 متر است و بر روی بدنه آجری آن دو ردیف کتیبه آجری به خط کوفی ساده نصب است که بانی و تاریخ احداث آن را معرفی می نماید.

مرقد امامزاده یحیی بن زید در جنوب غربی شهر قرار دارد، امامزاده یحیی بن زید در سال 125 ه.ق در سن 18 سالگی به شهادت رسید و آستان مبارک ایشان در طول سال پذیرای عاشقان ائمه اطهار و خاندان پاکشان می باشد.

خرابه های شهر جرجان که در 3 کیلومتری جنوب غربی شهر گنبد کاووس قرار گرفته است یکی از بلاد معتبر در دوره های سامانیان، آل زیار و سلجوقیان بوده که بر اثر حملات مغول ها در سال 617 ه.ق از بین رفته است. این شهر بر روی ویرانه های شهری از دوران پارتی و ساسانی با وسعتی در حدود 1200 هکتار ساخته شده و از لحاظ معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته بوده است.

میدان اسبدوانی گنبد کاووس در بخش شمالی شهر قرار دارد که همه ساله در آن دو کورس بهاره و پاییزه برگزار می گردد. اسب های شرکت کننده از دو نژاد ترکمن و تروبود هستند که بصورت جداگانه در مسابقات شرکت می کنند. مشتاقان و علاقمندان به اسب سواری از نقاط مختلف ایران و حتی کشورهای مجاور در این مکان حضور می یابند.

از دیگر مکان های دیدنی گنبد کاووس می توان به دریاچه مصنوعی با مساحت هفت هکتار و گنجایش 140000 متر مکعب آب به عنوان یه گستره آبی و زیبا و همچنین پارک شادی که در مجاورت دریاچه قرار دارد و در ورودی شهر از سمت جنوب واقع شده است. پارک تفریحی و توریستی نیز که در ورودی شهر از سمت جنوب واقع شده است که امکانات رفاهی جهت استفاده شهروندان و مسافرین در آن فراهم است. از جمله امکانات دیگر این پارک می توان به پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و پارک بازی کودکان اشاره نمود.

بازار هفتگی آن جمعه بازار است و از صنایع دستی این شهرستان، قالی بافی، گلیم بافی، پلاس و دوتار سازی و زیور آلات و سوزن دوزی را می توان نام برد.

 

 

چهارشنبه 14 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ شهرها ی استان

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

شهرستان گرگان مرکز استان گلستان با وسعت 1616 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 400000 نفر می باشد.

آثاری که متعلق به دوران قبل از تاریخ از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه تپه و ... بدست آمده نماینگر حضور دیرینه انسانها در این منطقه و نشان دهنده تمدن آن در هزاره ششم پیش از میلاد است.  نام قدیم آن هیرکانیا که مرکز ایالتی هیرکانی در زمان اشکانیان بوده است. آقا محمدخان قاجار در این شهر به دنیا آمد و گرگان عنوان پایتخت خانوادگی حکومت قاجار محسوب می شود و بنام دارالمونین معروف بوده که در روی سکه های بعد از صفوی ضرب این شهر مشاهده می شود و آثار ساختمانی زیادی از دوران صفوی نادرشاه و قاجار در این شهر ساخته شده که بعضا نیز باقی هستند.

جاذبه های گردشگری این شهر از جمله پارکهای جنگلی نهار خوران، النگ دره، قرن آباد، شصت کلاته، قرق، گرمابدشت و سد نومل، آب گرم و آبشار دوقلوی زیارت، هزار پیچ، بازار نعلبندان و دهکده های توریستی زیارت و شاهکوه از دیگر جاذبه های این شهر می باشند.

بلندترین ارتفاعات این شهرستان قله شاه کوه با 3500 متر و از نقاط دیدنی و باستانی و مذهبی آن کاخ آقا محمد خان ، کاخ موزه سلطنتی، موزه گرگان، مسجد جامع، مدرسه عمادیه، کاروانسراهای سنگی ( قزلق، دیملو، رباط سفید) و حمام قدیمی (سفره خانه سنتی) ، تورنگ تپه، شاه تپه، خرگوش تپه، قلعه خندان، نرگس تپه، امامزاده های ( اسحق (نور ) ، عبدالله ، نه تن، مرادبخش، محسن، بی بی هور بی بی نور، طیب قرن آباد).

سوغات و ره آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالی، قالیچه، پشتی ترکمن، جاجیم و منسوجات صنایع روستایی و از شیرینی های محلی حلوا اماج، نان خرمایی، زنجبیلی، نانک (پادرازی) را می توان نام برد.

 

 

چهارشنبه 14 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ شهرها ی استان

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

ییتدی‌ یولوم‌، داغ‌ قایسی‌دیر، دوز قایسی‌      

آنگماز كونگلوم‌ معنی‌ قایسی‌، سوز قایسی‌    

فهم‌ ایله ‌من‌، یول‌ قایسی‌ دیر،ایز قایسی    

امید اوزوب‌، قاچا بیلمن‌، نیلایین‌    

معنی:   

راه راگم کرده ام٫کوه کجاست! دشت کجا؟!

دل عاشقم فهم نمی‌کند که معنا چیست و سخن چیست!

اندیشه نمی‌کنم که مقصد راه کدامست و راه برگشت کدام!

امیدم را ازدست نمی‌دهم و از سرنوشت فرار نمی‌کنم! جزاین‌چه‌کنم؟!

«مختومقلی فراغی »

 

 

چهارشنبه 14 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ زبان و ادبیات

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

استان گلستان یکی از مناطق سرسبز و دیدنی در شمال ایرن با مساحتی بالغ بر 22 هزار کیلومتر مربع که در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است و از شمال به جمهوری ترکمنستان، از جنوب استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به استان مازندران محدود شده است. جمعیت استان بالغ بر 2000000 نفر که ساکن در 11 شهرستان، 18 شهر، 16 بخش و 45 دهستان می باشد.

جغرافیای طبیعی استان به نحوی است که به سه بخش کوهستانی، دامنه ای و جلگه ای تقسیم شده و از نظر آب و هوایی دارای اقلیم مدیترانه ای و نیمه بیابانی است. قره سو، اترک و گرگان رود از رودهای پر آب استان محسوب می شوند و پیرگرد کوه بلندترین کوه استان بوده و کوه های شاه کوه، گلدین، زریوان و خواجه قنبر از دیگر کوه های مهم استان به شمار می روند. در کنار کشاورزی که محور اصلی فعالیت های اقتصادی مردم استان است، دامداری شیلات و صنایع تبدیلی و صنایع دستی نیز از رونق خاصی برخوردار است. محصولات عمده کشاورزی منطقه می توان گندم، پنبه، دانه های روغنی، غلات، توتون، برنج و ... نام برد.

استان گلستان به علت دارا بودن مناظر بدیع و چشم انداز های طبیعی و خیره کننده از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری برخوردار است و سرشار از عنایات و نعمت خداوندی است به نحوی که در هر فصل از سال چهار فصل را می توان مشاهده کرد. بدلیل شرایط مساعد اقلیمی و زیست محیطی آن از دوران پیش از تاریخ، و دوران اسلامی به عنوان یکی از استقرار گاه های بشری مورد توجه بوده و سابقه تمدن و فرهنگ استان گلستان با توجه به کاوش های باستان شناسی بوده و سابقه تمدن طقبل بر می گردد. در دوران هخامنشی و اشکانیان به نام هیرکانیا از معروفترین و آبادترین ایالات در  شمال ایران بوده و در دوران اسلام نقش مهمی در شکوفایی و تمدن ایرانی اسلامی داشته، به طوری که دانشمندان و شاعران بزرگی را پروریده است.

استان گلستان به دلیل تنوع جغرافیایی و قدمت تاریخی دارای جاذبه های گردشگری متعددی مانند برج های تاریخی از جمله برج قابوس که بزرگترین برج آجری جهان می باشد در شهرستان گنبد کاووس قرار گرفته است. مدارس و تکایای باستانی، مقبره مشاهیر، تپه های باستانی، عمارت ها و کاخ های قدیمی و غارها و کاروانسرا ها و حمام های کهن و پارک های زیبای جنگلی از جمله پارک بین المللی گلستان، نهار خوران، قرق، آبشارها، چشمه سارها، ذخیره گاه های جنگلی و تالاب های بین المللی، گل فشان ها، دهکده های ییلاقی و شبه جزیره آشوراده می باشد.

همچنین وجود آئین ها و مراسم گوناگون و آداب و موسیقی و فرهنگ قومیت های ساکن و صنایع دستی و سوغات محلی و بازارهای هفتگی و مرزی از دیگر عوامل جاذب در استان است.

 

 

چهارشنبه 7 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ شهرها ی استان

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

میحمان آتانگدان دا أولی!                           

معنی: میهمان از پدر نیز برایت گرامی تر است!

 

أورسا،سؤسا،حور لاسا دا ایل یاغشی دیر! 

معنی: اگر ایل ترا بزند،دشنامت دهد وخوارت کند باز بهتر است!

 

ایل آغزی کرامت!                

معنی: سخن ایل  مقدس است!

 

یاقما بیشرسینگ،قازما دوشرسینگ! 

معنی: چاه مکن بهر کسی،اول خودت دوم کسی!

 

أر قارریسا إرکدن قالار،هلی قارریسا گورکدن!

معنی: مرد اگر پیر شود ازآزادیش می ماند،زن اگر پیر شود از گردش!

 

پولسیز بازارا بارنیندان٫کفن سیز گؤرا! 

معنی: بی پول اگر به بازار بروی٫انگار که بی کفن به گور!

 

اوغلان هاولیغار٫توت وقتیندا بیشر!

معنی:کودک عجله دارد اما توت به وقت خود می رسد!

 

جانی آغیران تانریسینه-دا قارغار!

معنی:درد کشیده٫حتی به خدایش نیز ناسزا خواهد گفت!

 

تؤرکمنه حارام یوقماز!  

معنی: مال حرام به ترکمن نمی‌آید!

 

لالینگ دیلینه٫انه سی دوشر! 

معنی: زبان لال را مادرش فهمد!

 

اوزال اُویلان٫سونرا اویلن! 

معنی: اول تعمق کن٫سپس ازدواج!

 

 

چهارشنبه 7 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ زبان و ادبیات

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

آخرین مطالب
لینکستان

سایت ها


ترکمنان غیور

Turkmen Yigit

دلنوشته های یک پسر ترکمن

توركمنینگ گؤزه‌ل آدلارئ

تمران

وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه مازندران

سایت رسمی اشک رویا یوسف قلیچ پور

سایت ورزشی گنبد کاووس

اشک رویا

سایت فرهنگی خبری ئیلدز

ترکمن

ترکمن تولز

ارکین

آلادالارئم

جمعیت فرهنگی اجتماعی اولکا کمیش دپه

وب سایت شخصی امان قلیچ شادمهر

هفته نامه همزیستی

گلستان نیوز

سایت فرهنگی ترکمن آنلاین

بارش نیوز (جبهه مشارکت ملی گلستان)

گنبد آنلاین

اولکامیز (سایت اطلاع رسانی آق قلا)

دوتار (دانلود موسیقی ترکمن)

یاشلیق

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان

ویکی پدیا ترکمنی

پایگاه اطلاع رسانی آق قلا

فتو فلیکر بندر ترکمن

انجمن فرهنگی ترکمن های مقیم گوتنبرگ سوئد

هفته نامه سلیم

فصلنامه یاپراق

دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

طبرستان

انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث

گاهنامه صحرا

ترکمن کلیک

وب سایت بدر

پاراسات

مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس

نخبگان کمیش دپه

اوزاق یاشا بیگ ترکمن ایلم

دیوان کامل مختومقلی فراغی

ایل- گون

یاغشی یول

تورکمن صحرا مدیا

هفته نامه صحرا

شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن

سارغد (دانشجویان ترکمن دانشگاه سیستان و بلوچستان)

غوشغیلار

ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه اردبیل

یاغتی ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه زابل

آق قلا

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت ترکمنهای مقیم تهران

سایت خبری و فرهنگی ترکمن صحرا

سایت اطلاع رسانی گنبد

پایگاه اطلاع رسانی استان گلستان

همه سایت ها

وبلاگ ها


تندیس

گرمایش تابشی

برندسازی

بج سینه

تنور گازی

عکس آق قلا

دیهیم بندر ترکمن

زندگی

پنجره ای رو به سخن

با من بمان

آلتین قپبا (مایا)

دلنوشته (هاتیجا)

گل شاد

اٌغلن

یک پسر (نوشته های محمد فرهادی توماج)

مجله ترکمنی میراث

وبلاگ فرهنگی دانشجویان ترکمن دانشگاه علوم پزشکی ساری

اشعار ترکمنی (موسی قزلجه)

اشعار طنز ترکمنی (موسی قزلجه)

ایلیار

مایسا

پژواک (اجو)

دختر طلایی (هانا)

آیراتین

نوشتهای یک جوان ترکمن

ترکمن مدیکال

گل مادر (عایشه)

عاشق ترکمن صحرا

هاتیجا...

MY Friends (آینا)

وبلاگ پسران گنبدی

اشک رویا (یوسف قلیچ پور)

myminds (آیرا)

خاطرات ترک خورده (مرضیه)

پلی بین من و شما (دکتر دیه جی)

دانشجویان ترکمن دانشگاه پیام نور گرگان

زیست پژوهان گنبد کاووس

روستای قرنجیک خواجه خان

دختر ترکمن (جیران)

کم کم درخت می شوم

پیام بازرگانی

دنیای تو

ترکمن های مقیم جم

اهل سنت شمال

بچه های بندر تر کمن

آرمادا

راز گل سرخ (مایا)-(تعطیل شد)

بدون عنوان (ظهری)

ترکمن قیز (گزل)

لبریز از عشق

همه وبلاگ ها

 

 

 


ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک

ابتدای صفحه

Design By: www.Bayragh.ir © 2006-2009

.استفاده از مطالب وبلاگ با ذكر منبع بلامانع است

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic