تبلیغات
دایره المعارف ترکمنی بایراق - فرهنگ ترکمن یا برهنگی ترکمن (مراسم عروسی)

دایره المعارف ترکمنی بایراق


ضرب المثل ترکمنی

ماتال ترکمنی

ترکمن آدلری

ارتباط با مدیر

متین قزلجه (119)

وضعیت در یاهو

 

ID: matin_ghezeljeh

نظرسنجی

مردم ترکمن در تقابل با فرهنگ های دیگر چقدر توانسته اند نسبت به حفظ فرهنگ و سنن قوم خود موفق باشند؟

جستجو در وبلاگ

  

لوگو


 

چند روز پیش عروسی دختر یکی از فامیل ها بود، نمی دونم مراسم عروسی در قدیم نیز این چنین برگزار می شد یا نه؟!  آنچه امروزه در مراسم عروسی می بینیم بی شک خیلی متفاوت با دوران گذشته است، مراسم عروسی در گذشته با شکوه و پر از شادی بود. اما امروزه به جای اشک شوقی که گوشه ی چشمان مادران دو جوان که می خواهند زندگی تازه ای را شروع کنند، باید اشک غم را ببینیم! اما چرا غم؟!

داشتم می گفتم، مراسم پذیرایی بود و همه در انتظار عروس خانم و آقا داماد تا تشریف فرما شوند و با رقص و شادی همراه بود و بعد از تشریف آوردن عروس خانم و آقا داماد در مراسم، به شادی مجلس اضافه شد و همه خوشحال و شادمان از پیوند دو نهال جوان، اما این شادی مدت زیادی به طول نکشید! تنها 30 دقیقه بعد از حضور عروس و داماد نگذشته بود که یکی از پسرهای جوان فامیل داماد با تنه زدن غیر عمدی به یکی از پسرهای جوان فامیل عروس، چنان دعوایی را به راه انداختند و چنان با چاقو و قمه به جان هم افتادند که اگر کسی از آنجا رد می شد فکر می کرد میدان نبرد و جنگ است، ولی خوشبختانه به هیچ کدوم از دو طرف آسیب نرسید و با حضور پلیس جوان ها متواری شدند و مهمانان نیز، عروسی را ترک کردند و مراسم تمام شد، تنها در 30 دقیقه! و مراسم عروسی این دو جوان را که می خواستند یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین شب های زندگی شان را بسازند، این چنین به خاطره ای تلخ مبدل ساختند.

 

این تنها یکی از این چنین مراسم های عروسی می باشد که با دعوا همراه است. مطمئناً شما هم شاید یکبار شاهد این چنین دعواهایی در مراسم های عروسی بودید. اما چرا باید چنین باشد؟ مگر در گذشته مراسم عروسی را با دعوا برگزار می کردند؟

مراسم عروسی ترکمن، یکی از بی نظیرترین مراسم های محلی می باشد که می توان گفت در دنیا بی بدیل است. اما چرا چند جوان خام باید این مراسم باشکوه را با این چنین دعواهایی بر هم بزنند؟ مگر خودشان نمی خواهد روزی ازدواج کنند و مراسم عروسی بگیرند؟ مگر نمی خواهند که مراسم عروسی شان یکی از به یاد ماندنی ترین شب های زندگی شان باشد؟ پس چرا این چنین باعث بر هم زدن مراسم عروسی دوستانشان می شوند؟

اما علت را در چه می توان جستجو نمود؟ به نظر من تکنولوژی و فن آوری روز، می تواند تاثیر بسزایی را در فرهنگ های هر قومی بگذارد که قوم ترکمن نیز از این قاعده استثنا نبوده است. اما تکنولوژی و فن آوری، تاثیر های دیگری را نیز در فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکمنصحرا گذارده  که در اینجا به چند نمونه اشاره می کنم. یکی از مثال های قابل قبول در تقابل با مدرنیسم، می توان به کجاوه اشاره نمود که در گذشته های دور اتاقکی بود از جنس پارچه های رنگین و معمولا چهل تکه که آن را بر روی شتر یا گاری اسبی نصب می کردند و از درون و برون می آراستند. از این اتاقک برای انتقال عروس و ینگه های او به خانواده ی داماد استفاده می شد و از سقف آن زنگی از نوع جرس، شبیه ناقوس کلیسا می آویختند تا بر اثر حرکت شتر یا اسب به صدا در آید. صدای زنگ، بیانگر جشن و سرور و عروس کشان بود. اما امروزه، اتومبیل جای آن کجاوه ی رنگارنگ و زیبا را گرفته است. البته علت آن با توجه به جامعه کنونی قابل قبول است.

اما چرا برخی رسومی که نه به تمدن امروزی و نه به تکنولوژِی مربوط می شوند، روز به روز به بوته ی فراموشی سپرده می شوند. رسومی همچون مراسم های دیگری که در طی جشن عروسی برگزار می شوند هر کدام به نوبه ی خود تماشایی و دیدنی هستند. اما امروزه این مراسم ها کمرنگ تر شده اند و در کمتر عروسی می توان این رسوم را دید و خانواده ها سعی می کنند تا حداقل رسوم را اجرا کنند و مراسم عروسی را که در گذشته 2 و 3 روز بوده، در یک روز برگزار کنند.

چند نمونه از مراسم هایی که در جشن عروسی برگزار می شد و نمادی از فرهنگ و زندگی مردم ترکمن بود. امروزه دیگر در کمتر عروسی می توان این مراسم ها را دید و اگر برگزار نیز شوند فقط در روستاها برگزار می شوند و در شهر ها به دلیل مدرن شدن خبری از این مراسم ها نیست. مراسم هایی مانند؛ گورشمک / کشتی، یا اسب دوانی و بخشی / موسیقی سنتی ترکمن، در مراسم عروسی برگزار می شدند. که تماشای آنها خالی از لطف نیست.

اما مطمئناً دنیای مدرن همیشه جایگزینی برای رسوم قدیمی دارد. به طور مثال، برای مراسم هایی که در بالا ذکر شد جایگزین هایی قرار داده است که در جای خود واقعا تماشایی و دیدنی هستند. به جای کشتی می توان به دعواهای جوان هایی که در برخی مراسم های عروسی اتفاق می افتد اشاره نمود که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردم، به جای مراسم اسب دوانی - که اسب ترکمن یکی از اصیل ترین اسب های دنیا می باشد- می توان به مراسم موتور سواری جوانانی که با موتور هایشان در مراسم عروس کشان با ویراژهای خود در بین ماشین های دیگر، واقعا صحنه های جذابی را ایجاد می کنند!، که گاهاً هم باعث تصادف می شوند و خاطره ی یک روز شیرین را به خاطره ای تلخ مبدل می کنند. و اُرگ و جاز ، جای بخشی را - که مراسمی برای زنده نگه داشتن موسیقی و هم ادبیات ترکمن است- گرفته و دیگر در کمتر عروسی صدایش شنیده می شود و یا می توان به اشعاری اشاره نمود که در مراسم عروس کشان توسط دختران خوانده می شد ولی حالا دیگر صدایی از آنها به گوش نمی رسد و جای آن صداها را، صدای بوق ماشین ها گرفته است و خیلی از رسوم دیگری که به فراموشی سپرده شدند. اما چرا مردم ترکمنصحرا اینگونه رسم و رسوم خود را به فراموشی می سپارند و با فرهنگ خود بیگانه می شوند و تحت تاثیر فرهنگ های دیگر قرار می گیرند. مگر آداب و رسوم و فرهنگ ترکمن چه کمی و کاستی دارد که شما به جای اینکه الگو باشید دیگران را الگوی خود قرار می دهید و از آنها تقلید می کنید.

 

 

چهارشنبه 5 تیر 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ یادداشت های من

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

آخرین مطالب
لینکستان

سایت ها


ترکمنان غیور

Turkmen Yigit

دلنوشته های یک پسر ترکمن

توركمنینگ گؤزه‌ل آدلارئ

تمران

وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه مازندران

سایت رسمی اشک رویا یوسف قلیچ پور

سایت ورزشی گنبد کاووس

اشک رویا

سایت فرهنگی خبری ئیلدز

ترکمن

ترکمن تولز

ارکین

آلادالارئم

جمعیت فرهنگی اجتماعی اولکا کمیش دپه

وب سایت شخصی امان قلیچ شادمهر

هفته نامه همزیستی

گلستان نیوز

سایت فرهنگی ترکمن آنلاین

بارش نیوز (جبهه مشارکت ملی گلستان)

گنبد آنلاین

اولکامیز (سایت اطلاع رسانی آق قلا)

دوتار (دانلود موسیقی ترکمن)

یاشلیق

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان

ویکی پدیا ترکمنی

پایگاه اطلاع رسانی آق قلا

فتو فلیکر بندر ترکمن

انجمن فرهنگی ترکمن های مقیم گوتنبرگ سوئد

هفته نامه سلیم

فصلنامه یاپراق

دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

طبرستان

انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث

گاهنامه صحرا

ترکمن کلیک

وب سایت بدر

پاراسات

مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس

نخبگان کمیش دپه

اوزاق یاشا بیگ ترکمن ایلم

دیوان کامل مختومقلی فراغی

ایل- گون

یاغشی یول

تورکمن صحرا مدیا

هفته نامه صحرا

شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن

سارغد (دانشجویان ترکمن دانشگاه سیستان و بلوچستان)

غوشغیلار

ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه اردبیل

یاغتی ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه زابل

آق قلا

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت ترکمنهای مقیم تهران

سایت خبری و فرهنگی ترکمن صحرا

سایت اطلاع رسانی گنبد

پایگاه اطلاع رسانی استان گلستان

همه سایت ها

وبلاگ ها


عکس آق قلا

دیهیم بندر ترکمن

زندگی

پنجره ای رو به سخن

با من بمان

آلتین قپبا (مایا)

دلنوشته (هاتیجا)

گل شاد

اٌغلن

یک پسر (نوشته های محمد فرهادی توماج)

مجله ترکمنی میراث

وبلاگ فرهنگی دانشجویان ترکمن دانشگاه علوم پزشکی ساری

اشعار ترکمنی (موسی قزلجه)

اشعار طنز ترکمنی (موسی قزلجه)

ایلیار

مایسا

پژواک (اجو)

دختر طلایی (هانا)

آیراتین

نوشتهای یک جوان ترکمن

ترکمن مدیکال

گل مادر (عایشه)

عاشق ترکمن صحرا

هاتیجا...

MY Friends (آینا)

وبلاگ پسران گنبدی

اشک رویا (یوسف قلیچ پور)

myminds (آیرا)

خاطرات ترک خورده (مرضیه)

پلی بین من و شما (دکتر دیه جی)

دانشجویان ترکمن دانشگاه پیام نور گرگان

زیست پژوهان گنبد کاووس

روستای قرنجیک خواجه خان

دختر ترکمن (جیران)

کم کم درخت می شوم

پیام بازرگانی

دنیای تو

ترکمن های مقیم جم

اهل سنت شمال

بچه های بندر تر کمن

آرمادا

راز گل سرخ (مایا)-(تعطیل شد)

بدون عنوان (ظهری)

ترکمن قیز (گزل)

لبریز از عشق

همه وبلاگ ها

 

 

 


ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک

ابتدای صفحه

Design By: www.Bayragh.ir © 2006-2009

.استفاده از مطالب وبلاگ با ذكر منبع بلامانع است