تبلیغات
دایره المعارف ترکمنی بایراق - فرهنگ ترکمن یا برهنگی ترکمن؟!!!

دایره المعارف ترکمنی بایراق


ضرب المثل ترکمنی

ماتال ترکمنی

ترکمن آدلری

ارتباط با مدیر

متین قزلجه (119)

وضعیت در یاهو

 

ID: matin_ghezeljeh

نظرسنجی

مردم ترکمن در تقابل با فرهنگ های دیگر چقدر توانسته اند نسبت به حفظ فرهنگ و سنن قوم خود موفق باشند؟

جستجو در وبلاگ

  

لوگو


 

مُد در دنیای امروز کم کم جای فرهنگ های غنی قوم های مختلف را می گیرد و نوع پوشش را به سمت لباس هایی که در شو های ماهواره ای تبلیغ می شوند سوق می دهد.

حتما شما نیز در خیابان با تیپ های مختلف مد، که جوانان خود را به آن صورت آرایش می کنند، دیده اید. دختران و پسران زیادی که هر روز به سمت مد کشیده می شوند و از نظر آنها کسی که از این قافله عقب بماند دمده است. اما آیا این جوانان به این فکر کرده اند که به چه قیمت خود را فدای مد و فرهنگ بیگانه می کنند و تیپ لباس و مدل موهایشان را آنچنان که در برنامه های تبلیغاتی بیگانه می بینند، آرایش می کنند.

امروزه در هر شهری برویم با مُد روبرو هستیم، ولی اگر مد بخواهد فرهنگ غنی یک قوم را از بین ببرد، آیا مردم باز هم حاضر خواهند شد که خود را سوار قطار مد کنند؟

متاسفانه در ترکمن صحرا شاهد آن هستیم که مردم ترکمن، کم کم از پوشش سنتی خود فاصله می گیرند و به سمت مد سوق پیدا می کنند. برای دیدن این مسئله کافیست فقط یک روز در خیابان های یکی از شهرهای ترکمن صحرا قدم بزنیم، دختران و پسران ترکمنی را خواهیم دید که خود را شبیه مانکن های داخل شو های ماهواره آرایش می کنند و آرایش و لباس های کوتاه و چسبانی را می پوشند که با فرهنگ پوشش ترکمن بیگانه است.

پوشش ترکمن، پوششی است که علاوه بر تنوع رنگ و زیبایی لباس های آن، حجاب زن را به طور کامل رعایت می کند و این خود یک نوع امتیاز برای لباس ترکمن است، اما چرا با این اوصاف دختران ترکمن بیشتر گرایش به پوشیدن بلوز ، دامن ، مانتو ، شلوار و شال هایی دارند که علاوه بر نا زیبا و تنگ بودن، حجاب کافی را نیز ندارد و اینگونه نجابت، حجب و حیای دختران ترکمن که زبان زد خاص و عام است، زیر سوال می برند. آیا این فقط به خاطر متمدن (عامیانه= باکلاس) بودن است؟!!!

چرا جوانان ترکمن ما باید خود را با فرهنگ ترکمن بیگانه بدانند؟ چرا به جای پوشش زیبای ترکمن، لباسهایی بپوشند که برهنگی را تبلیغ می کنند؟

در وبلاگ ترکمن صحرا، آقای قارئی مطلبی با عنوان خلیج عربی یا ترکمن صحرا نوشته اند و در قسمتی اشاره کرده اند که، (دختران ما حق پوشیدن لباس های اصیل خود در مدارس و دانشگاه ها را ندارند و آنگاه می گوییم چرا فرانسوی ها نمی گذارند دختران با حجاب اسلامی وارد دانشگاه و یا مدارس شوند؟ حال بجای دخالت در سیستم سیاسی و فرهنگی یک کشور بیگانه بهتر است اگر خیلی پایبند به مسائل و هنجارهای اجتماعی و فرهنگی و اسلامی باشیم بیایید خود را از درون اصلاح کنید و اجازه آزادی انتخاب و پوشش را در محافل علمی و دانشگاهی را به دختران خود دهیم).

حجاب لباس ترکمن از نظر اسلامی کاملا قابل قبول است، پس چرا نباید دختران حق این را داشته باشند که در دانشگاه لباس ترکمنی بپوشند؟ شاید خود این مسئله که پوشیدن لباس ترکمنی در دانشگاه ممنوع است و دختران مجبور به پوشیدن مانتو در دانشگاه هستند، میل آنها را به پوشیدن لباس ترکمنی کمتر می کند.

دلیل دیگر و مهمتر آن را نیز می توان در خانواده ها جستجو کرد، اگر در خانواده پدر و مادر نسبت به پوشش فرزندشان اهمیت قائل شوند و پوشش آنها را کنترل نمایند، آیا دختران جوان این چنین لباس هایی را خواهند پوشید؟

در وبلاگ ترکمن قیز، گزل که یک دختر ترکمن است درباره پدر و مادرش می گوید: مادری دارم که یک زن اصیل ترکمن است، که تکنولوژی و تمدن این زمانه هیچ اثری در او نداشته، بهم می گوید که سوزن دوزی کن که این کار را کردم و چند تایی دوختم {در گذشته بیشتر لباس های ترکمنی (پیراهن، شلوار، دؤن، بؤروک (کلاه)) سوزن دوزی می شدند تا علاوه بر زیبایی لباس، طرح های سوزن دوزی ترکمن را نیز به نمایش بگذارند ، اما امروزه، دختران ترکمن سوزن دوزی را یاد ندارند و ممکن است تعداد کمی از دختران ترکمن مانند گزل آنرا از مادرانشان یاد گرفته باشند که آنها هم به خاطر وقتگیر بودن و سخت بودن، آنرا انجام نمی دهند.}

و درباره پدرش که اُبهت مرد ترکمن را دارد، می گوید: پدرم به لباس دو تکه (بلوز و دامن) و آرایش کردنم گله می کند و نسبت به رفتارم و دوستانم کنترل دارد.

اگر همه پدر و مادر های ترکمن مثل پدر و مادر گزل تحت تاثیر تمدن و تکنولوژی قرار نگیرند و به فرزندانشان نسبت به پاس داشت فرهنگ ترکمن تذکر دهند و سنت ها را به آنها یاد دهند و نسبت به پوشش فرزندشان اهمیت بدهند، چه دلیلی می تواند داشته باشد که جوانان ترکمن فرهنگ خود را به فراموشی سپرده و به سوی مد کشیده شوند؟

اگر کمی به آینده نه چندان دور بیاندشیم، به وضوح می توان فراموش شدن سنت ها را دید. پس چرا ما باید با دستان خودمان فرهنگ اصیل و غنی ترکمن را به بوته ی فراموشی بسپاریم؟

چرا پدر و مادر ها نباید به فرزندان خود یاد بدهند که فرهنگ خود را حفظ کنند تا این چنین شاهد این بی بند و باری در جامعه ترکمن صحرا نباشیم.

 

 

پنجشنبه 12 اردیبهشت 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ یادداشت های من

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

آخرین مطالب
لینکستان

سایت ها


ترکمنان غیور

Turkmen Yigit

دلنوشته های یک پسر ترکمن

توركمنینگ گؤزه‌ل آدلارئ

تمران

وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه مازندران

سایت رسمی اشک رویا یوسف قلیچ پور

سایت ورزشی گنبد کاووس

اشک رویا

سایت فرهنگی خبری ئیلدز

ترکمن

ترکمن تولز

ارکین

آلادالارئم

جمعیت فرهنگی اجتماعی اولکا کمیش دپه

وب سایت شخصی امان قلیچ شادمهر

هفته نامه همزیستی

گلستان نیوز

سایت فرهنگی ترکمن آنلاین

بارش نیوز (جبهه مشارکت ملی گلستان)

گنبد آنلاین

اولکامیز (سایت اطلاع رسانی آق قلا)

دوتار (دانلود موسیقی ترکمن)

یاشلیق

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان

ویکی پدیا ترکمنی

پایگاه اطلاع رسانی آق قلا

فتو فلیکر بندر ترکمن

انجمن فرهنگی ترکمن های مقیم گوتنبرگ سوئد

هفته نامه سلیم

فصلنامه یاپراق

دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

طبرستان

انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث

گاهنامه صحرا

ترکمن کلیک

وب سایت بدر

پاراسات

مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس

نخبگان کمیش دپه

اوزاق یاشا بیگ ترکمن ایلم

دیوان کامل مختومقلی فراغی

ایل- گون

یاغشی یول

تورکمن صحرا مدیا

هفته نامه صحرا

شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن

سارغد (دانشجویان ترکمن دانشگاه سیستان و بلوچستان)

غوشغیلار

ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه اردبیل

یاغتی ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه زابل

آق قلا

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت ترکمنهای مقیم تهران

سایت خبری و فرهنگی ترکمن صحرا

سایت اطلاع رسانی گنبد

پایگاه اطلاع رسانی استان گلستان

همه سایت ها

وبلاگ ها


عکس آق قلا

دیهیم بندر ترکمن

زندگی

پنجره ای رو به سخن

با من بمان

آلتین قپبا (مایا)

دلنوشته (هاتیجا)

گل شاد

اٌغلن

یک پسر (نوشته های محمد فرهادی توماج)

مجله ترکمنی میراث

وبلاگ فرهنگی دانشجویان ترکمن دانشگاه علوم پزشکی ساری

اشعار ترکمنی (موسی قزلجه)

اشعار طنز ترکمنی (موسی قزلجه)

ایلیار

مایسا

پژواک (اجو)

دختر طلایی (هانا)

آیراتین

نوشتهای یک جوان ترکمن

ترکمن مدیکال

گل مادر (عایشه)

عاشق ترکمن صحرا

هاتیجا...

MY Friends (آینا)

وبلاگ پسران گنبدی

اشک رویا (یوسف قلیچ پور)

myminds (آیرا)

خاطرات ترک خورده (مرضیه)

پلی بین من و شما (دکتر دیه جی)

دانشجویان ترکمن دانشگاه پیام نور گرگان

زیست پژوهان گنبد کاووس

روستای قرنجیک خواجه خان

دختر ترکمن (جیران)

کم کم درخت می شوم

پیام بازرگانی

دنیای تو

ترکمن های مقیم جم

اهل سنت شمال

بچه های بندر تر کمن

آرمادا

راز گل سرخ (مایا)-(تعطیل شد)

بدون عنوان (ظهری)

ترکمن قیز (گزل)

لبریز از عشق

همه وبلاگ ها

 

 

 


ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک

ابتدای صفحه

Design By: www.Bayragh.ir © 2006-2009

.استفاده از مطالب وبلاگ با ذكر منبع بلامانع است