تبلیغات
دایره المعارف ترکمنی بایراق - مراسم عزا و سوگواری در بین ترکمن ها

دایره المعارف ترکمنی بایراق


ضرب المثل ترکمنی

ماتال ترکمنی

ترکمن آدلری

ارتباط با مدیر

متین قزلجه (119)

وضعیت در یاهو

 

ID: matin_ghezeljeh

نظرسنجی

مردم ترکمن در تقابل با فرهنگ های دیگر چقدر توانسته اند نسبت به حفظ فرهنگ و سنن قوم خود موفق باشند؟

جستجو در وبلاگ

  

لوگو


 

در این دنیای ماشینی شاید حتی ترکمن های امروزی خودشان هم ندانند که آداب و رسوم عزا چگونه است و در زمان فوت کسی چگونه باید در مراسم فاتحه خوانی متوفی شرکت کرد و اصولا در این گونه مراسم چه باید کرد و چه عباراتی را باید گفت.

آداب و رسوم عزا

ترکمن ها خبر در گذشت هر کسی را بسیار محترمانه به یکدیگر می رسانند. برای نمونه، هیچگاه جمله « فلانی اولدی » « فلانی مرد » را به کار نمی برند و آن را جمله غیر مودبانه و ناشیانه می دانند و به جای آن عامه مردم بیشتر می گویند: « فلانی آیریلدی» «فلانی درگذشت»، « فلانی یوغالدی» «فلانی غایب شد»، «فلانی دنیادن گئیدی» «فلان از دنیا رفت».

 

در این دنیای ماشینی شاید حتی ترکمن های امروزی خودشان هم ندانند که آداب و رسوم عزا چگونه است و در زمان فوت کسی چگونه باید در مراسم فاتحه خوانی متوفی شرکت کرد و اصولا در این گونه مراسم چه باید کرد و چه عباراتی را باید گفت.

 

آداب و رسوم عزا

ترکمن ها خبر در گذشت هر کسی را بسیار محترمانه به یکدیگر می رسانند. برای نمونه، هیچگاه جمله « فلانی اولدی » « فلانی مرد » را به کار نمی برند و آن را جمله غیر مودبانه و ناشیانه می دانند و به جای آن عامه مردم بیشتر می گویند: « فلانی آیریلدی» «فلانی درگذشت»، « فلانی یوغالدی» «فلانی غایب شد»، «فلانی دنیادن گئیدی» «فلان از دنیا رفت».

البته عباراتی نیز هست که بیشتر در بین خواص  کاربرد دارد و بیشتر این جملات دارای ایهام و کنایه است. نظیر «فلانی یوردونی تازه ائلدی» «فلانی محل سکونتش را عوض کرد»، «فلانی آماناتینی تاپشردی» «فلانی امانتش را تحویل داد»، «فلانی إیه سینه قووشدی» «فلانی به صاحبش واصل شد»، «حقین رحمتینه قووشدی» «به رحمت حق رسید».

ترکمن ها هیچ وقت پشت سر فرد متوفی غیبت نمی کنند و این امر را گناهی بزرگ می دانند. از نیاکان ترکمن به آنها توصیه شده است که پس از فوت شخص حتی دشمن وی نیز نباید بدی های او را بگوید و شایسته آن است که درباره کارهای خوب آن فرد و صفات مثبت مرحوم صحبت شود. مراسم تدفین بین ترکمن ها در سکوت کامل انجام می شود. پس از پایان یافتن مراسم دفن (که آن نیز رسوماتی دارد) فاتحه خوانده می شود که در ترکمنی به آن « آیات اوکاماق» می گویند.

پس از آن یکی از نزدیکان متوفا رو به حضار می کند و با ذکر نام وصی اعلام می کند که هر کس بدهی یا طلبی از متوفا دارد به وصی مراجعه کند. همچنین رسم است پس از خواندن نماز میّت و خاکسپاری، پیش نماز با صدای بلند رو به حضار می کند و با ذکر نام متوفا می پرسد: فلانی چگونه آدمی بود؟ و همه حضار می گویند: آدم خوبی بود. این سوال و جواب 3 بار تکرار می شود. بین ترکمن ها، رسم بر این است که بیل و ابزاری را که برای کندن قبر و خاکسپاری از آنها استفاده شده است به درازا روی زمین نمی اندازند بلکه پس از آمدن به منزل متوفا آنها را به شکل عمود بر دیوار خانه تکیه می دهند.

معمولا در بین ترکمن ها سوم ، پنجم، هفتم ، سی ام، چهلم و صدم و سال متوفی را می گیرند و این روزها را به ترتیب اوچی، بشی، یدی سی، آیه، قیرقی، یوزی، ییلی می نامند. در این روزها مراسمی گرفته می شود و نذری داده می شود که به آن صدقه می گویند. این ایام را ترکمن ها مرحومینگ بللی گونلری یعنی ایام مشخص مرحوم نام داده اند.

ترکمن ها وقتی سواره یا پیاده از کنار گورستان می گذرند رسم است در همان وضعیت گذر فاتحه ای بخوانند و به صورت دست بکشند. این رسم به قدری مورد تایید است که حتی آنها که فاتحه نمی خوانند به نیت قلبی به هنگام گذر از کنار گورستان دست به صورت خود می کشند و از خداوند طلب رحمت و آمرزش می کنند.

پوشیدن لباس سیاه در این گونه مراسم چه در مورد صاحب عزا و چه شرکت کنندگان در این گونه مراسم فاتحه خوانی نیز با رسوماتی همراه است. امروزه در بین ترکمن ها بیشتر رسم بر این است که در کنار خانه متوفی چادری بر پا می کنند. در شهر ها برپایی چادر به سبب نبود فضای کافی برای برگزاری این مراسم مرسوم شده است. چون تا چندی پیش در روستاها برپایی چادر مرسوم نبود اما در حال حاضر بر پا شدن چادر در کنار هر خانه ای یکی در نشانه های عزا می باشد.

در چادر ریش سفیدان محل و افراد مسن اقوام متوفا می نشینند و یک از قاریان قرآن در صدر مجلس و کنار نزدیکترین فرد به متوفا می نشیند. رسم بر این است که هرگاه فرد یا افراد شرکت کننده برای عرض تسلیت وارد چادر می شود، بی آنکه با کسی دست بدهد، همان موقع قاری از حفظ شروع به خواندن آیاتی از قرآن می کند، پس از آن همان فرد شرکت کننده در عزا با وی احوالپرسی می کند و تسلیت می گوید و بعد همان فرد با نگاه کردن به تک تک حاضران در چادر با آنها احوالپرسی می کند. صرف چای و پذیرایی مختصر صورت می گیرد.

تا چندی پیش معمولا رسم بر این بود که شوربایی تهیه می شد. (در ترکمنستان پخت این غذا هنوز هم مرسوم است).  ولی هم اکنون در این گونه مراسم برنج با خورشت می پزد.

رسم بر این است که وقتی کسی می خواهد چادر را ترک کند از صاحب عزا رخصت می طلبد و با موافقت وی قاری بار دیگر آیاتی از قرآن را می خواند و به این ترتیب فرد بار دیگر طلب آمرزش می کند و بی آنکه با کسی دست بدهد بلند می شود و از چادر بیرون می رود.

سنت دست دادن با صاحب عزا معمولا تا سوم یا هفتمین روز فوت متوفا ادامه دارد. صاحب عزا و نزدیکان و حتی همسایگان متوفا حداقل تا مراسم چهلم متوفا هیچ ساز یا آهنگی گوش نمی دهند و جشن عروسی بر پا نمی کنند.

صاحبان عزا و نزدیکان متوفا تا روز چهلم ریش و سبیل خود را نمی تراشند. تا سوم متوفی رسم است که در آن خانه غذا پخته نشود و در این مدت همسایگان متوفا برای بازماندگان و صاحب عزا غذا درست می کنند.

 

 

چهارشنبه 14 فروردین 1387
نوشته شده توسط متین قزلجه , موضوع مقاله :‌ آداب و رسوم

نظرات ()| ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

آخرین مطالب
لینکستان

سایت ها


ترکمنان غیور

Turkmen Yigit

دلنوشته های یک پسر ترکمن

توركمنینگ گؤزه‌ل آدلارئ

تمران

وبلاگ دانشجویان ترکمن دانشگاه مازندران

سایت رسمی اشک رویا یوسف قلیچ پور

سایت ورزشی گنبد کاووس

اشک رویا

سایت فرهنگی خبری ئیلدز

ترکمن

ترکمن تولز

ارکین

آلادالارئم

جمعیت فرهنگی اجتماعی اولکا کمیش دپه

وب سایت شخصی امان قلیچ شادمهر

هفته نامه همزیستی

گلستان نیوز

سایت فرهنگی ترکمن آنلاین

بارش نیوز (جبهه مشارکت ملی گلستان)

گنبد آنلاین

اولکامیز (سایت اطلاع رسانی آق قلا)

دوتار (دانلود موسیقی ترکمن)

یاشلیق

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان

ویکی پدیا ترکمنی

پایگاه اطلاع رسانی آق قلا

فتو فلیکر بندر ترکمن

انجمن فرهنگی ترکمن های مقیم گوتنبرگ سوئد

هفته نامه سلیم

فصلنامه یاپراق

دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران

طبرستان

انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث

گاهنامه صحرا

ترکمن کلیک

وب سایت بدر

پاراسات

مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس

نخبگان کمیش دپه

اوزاق یاشا بیگ ترکمن ایلم

دیوان کامل مختومقلی فراغی

ایل- گون

یاغشی یول

تورکمن صحرا مدیا

هفته نامه صحرا

شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن

سارغد (دانشجویان ترکمن دانشگاه سیستان و بلوچستان)

غوشغیلار

ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه اردبیل

یاغتی ترکمن صحرا

دانشجویان ترکمن دانشگاه زابل

آق قلا

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت ترکمنهای مقیم تهران

سایت خبری و فرهنگی ترکمن صحرا

سایت اطلاع رسانی گنبد

پایگاه اطلاع رسانی استان گلستان

همه سایت ها

وبلاگ ها


عکس آق قلا

دیهیم بندر ترکمن

زندگی

پنجره ای رو به سخن

با من بمان

آلتین قپبا (مایا)

دلنوشته (هاتیجا)

گل شاد

اٌغلن

یک پسر (نوشته های محمد فرهادی توماج)

مجله ترکمنی میراث

وبلاگ فرهنگی دانشجویان ترکمن دانشگاه علوم پزشکی ساری

اشعار ترکمنی (موسی قزلجه)

اشعار طنز ترکمنی (موسی قزلجه)

ایلیار

مایسا

پژواک (اجو)

دختر طلایی (هانا)

آیراتین

نوشتهای یک جوان ترکمن

ترکمن مدیکال

گل مادر (عایشه)

عاشق ترکمن صحرا

هاتیجا...

MY Friends (آینا)

وبلاگ پسران گنبدی

اشک رویا (یوسف قلیچ پور)

myminds (آیرا)

خاطرات ترک خورده (مرضیه)

پلی بین من و شما (دکتر دیه جی)

دانشجویان ترکمن دانشگاه پیام نور گرگان

زیست پژوهان گنبد کاووس

روستای قرنجیک خواجه خان

دختر ترکمن (جیران)

کم کم درخت می شوم

پیام بازرگانی

دنیای تو

ترکمن های مقیم جم

اهل سنت شمال

بچه های بندر تر کمن

آرمادا

راز گل سرخ (مایا)-(تعطیل شد)

بدون عنوان (ظهری)

ترکمن قیز (گزل)

لبریز از عشق

همه وبلاگ ها

 

 

 


ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک ارسال لینک

ابتدای صفحه

Design By: www.Bayragh.ir © 2006-2009

.استفاده از مطالب وبلاگ با ذكر منبع بلامانع است